Jaskra

AAA

Jaskra - choroba oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego najczęściej dochodzi w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Na jaskrę choruje na świecie ok. 67 mln osób, ponad 7 mln jest z tego powodu całkowicie niewidomych.

Jaskra ostra

Jaskra ostra pojawia się w wyniku gwałtownego zamknięcia kąta przesączania. Dochodzi do nagłego wzrostu ciśnienia śródgałkowego. Chory widzi charakterystyczne tęczowe koła, odczuwa silne bóle oka (oczu) i głowy, nudności, wymiotuje i obficie się poci. Występuje zwolniona akcja serca. W wyniku badania okulistycznego można stwierdzić znaczne obniżenie ostrości wzroku, przekrwienie żylne gałki ocznej, obrzęk rogówki, spłycenie komory przedniej, rozszerzenie i nieruchomość źrenicy, przekrwienie lub zatarcie rysunku tęczówki, a także czasem białawe plamki pod powierzchnią torebki soczewki (plamy Vogta). Z powodu nieprzejrzystości ośrodków optycznych, dno oka jest czasami niewidoczne.

Jaskra podostra

Jaskra podostra - kąt przesączania nie jest zamknięty całkowicie, wobec czego ciśnienie śródgałkowe nie jest tak wysokie jak w przypadku ataku jaskry ostrej. Występują objawy w postaci kół tęczowych i obniżenia ostrości widzenia, jednakże są to objawy okresowe i poza nimi badanie czynności i hydrodynamiki oczu może nie wykazać odchyleń od stanu prawidłowego (wąski kąt przesączania stwierdzić można jedynie gonioskopowo). W przebiegu długotrwałej jaskry podostrej w kącie przesączania wytwarzają się zrosty, które doprowadzają do zmian destrukcyjnych, stałego wzrostu ciśnienia śródgałkowego, zmian w polu widzenia i zwyrodnień w nerwie wzrokowym. Leczenie zachowawcze w ostrym napadzie jaskry ma na celu odblokowanie kąta przesączania (najskuteczniejszym i najbardziej popularnym lekiem jest pilokarpina). Jeżeli pomimo leczenia ostry napad jaskry nie zostanie opanowany, należy bezzwłocznie wykonać operację przeciwjaskrową.

Jaskra barwnikowa

Diagnostyka

W diagnostyce jaskry wiodąca rolę odgrywa:

 • pomiar ciśnienia śródgałkowego
 • ocena tarczy nerwu wzrokowego
 • badanie pola widzenia
 • gonioskopia

Leczenie

zachowawcze

 • krople do oczu
 1. parasympatykomimetyki - Pilocarpina
 2. betablokery - Betoptic, Oftensin, Betamann
 3. inne - Trusopt, Azopt, Xalatan, Travatan
 • leki stosowane doustnie (tabletki) - Diuramid, Tanakan, Bilobil

laseroterapia

 • trabekuloplastyka
 • irydectomia

Operacyjne

 • trabeculectomia
 • iridectomia
 • scleroiridectomia
 • Cyklodiatermia i cyklokriopexio
 • goniotomia
 • fotokoagulacja

Marihuana okazała się wg niektórych badań obniżać ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, ale nie jest stosowana klinicznie w leczeniu tej choroby.


Choroby oczu i wady wzroku

Nowości

Jeśli jako pierwsza(y) chcesz dowiadywać się o nowościach branży optycznej - koniecznie zapisz się do naszego newslettera!

[Polecamy »]

Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier

[Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier]

Nasz serwis Visioncare.pl otrzymał nagrodę główną w prestiżowym konkursie - Strona internetowa bez barier - organizacji Widzialni.eu oraz mediów Agory. Komisja składająca się ze specjalistów ds. standardów dostępności oraz osób niewidomych oceniła nasz serwis najwyżej w kategorii stron komercyjnych.


Sprawdź swój wzrok przed komputerem

[Sprawdź swój wzrok przed komputerem]

Poświęć 5 minut nie ruszając się sprzed komputera i przeprowadź 4 testy, które dostarczą Ci informacji o Twoim wzroku.


Polska Grupa Optyczna Optidotum

Polub nas na Facebook'u

Nasi partnerzy