Leki okulistyczne - krople do oczu

AAA

Przenikanie leków do oka może odbywać się na dwa sposoby ? przez krew lub na skutek bezpośredniego przenikania substancji leczniczych przez rogówkę do wnętrza gałki ocznej. Przedostawanie się leków do oka drogą krwi jest znacznie utrudnione przez istniejące bariery anatomiczne, dlatego też miejscowe podawanie substancji leczniczych odgrywa w okulistyce główną rolę. Miejscowo leki mogą być podawane w formie:

  • kropli, maści lub żelu
  • wstrzyknięć

Leki w formie kropli i maści, podawane do worka spojówkowego i na rogówkę, stanowią podstawowy sposób leczenia farmakologicznego chorób oka. W ten sposób podawane są antybiotyki, leki przeciwwirusowe, niesterydowe leki przeciwzapalne, sterydy, leki przeciwjaskrowe, preparaty sztucznych łez i inne. Należy pamiętać, że leki okulistyczne, mimo zawartych w nich konserwantów, mają stosunkowo krótki okres przydatności do użytku po otwarciu opakowania (np. większość antybiotyków 2-4tyg.).

Leki w formie wstrzyknięć podaje się podspojówkowo, okołogałkowo, do komory przedniej oka, do komory ciała szklistego. Ten sposób podawania leków stosowany jest u pacjentów z poważnymi schorzeniami oczu, zwykle lezących na oddziałach szpitalnych.

Większość z silnie działających preparatów leczniczych, nawet w kroplach czy maści, jest dostępna na receptę i ich stosowanie powinno być zawsze zgodne z zaleceniami lekarza okulisty. Wyjątek stanowią preparaty sztucznych łez, niektóre preparaty odkażające i przeciwalergiczne, które są dostępne bez recepty.
Preparaty sztucznych łez są to preparaty stosowane u pacjentów niedostatecznym nawilżeniem oka przez łzy naturalne ? przy zespole suchego oka, u osób spędzające długie godziny przed komputerem, u osób noszących soczewki kontaktowe. Preparaty te dostępne są w formie:

  • kropli np. Artelac, Biolan, Filmabak, Hyabak, Hylo-COMOD, Hylo-LASOPT, Sicca UD, Systane, Tears Naturale, Visine i inne
  • żelu np. Oftagel, Vidisic.

Działanie wszystkich tych preparatów jest podobne. Różnią się one składem substancji czynnej i zawartością konserwantów ? jedne zawierają konserwant (te zwykle mają dłuższy okres przydatności do użycia), inne nie. Konserwanty zawarte w kroplach do oczu są łagodne i nie zwykle nie wywołują podrażnienia oka. Jedynie osoby ze skłonnością do alergii i użytkownicy soczewek kontaktowych powinni stosować jedynie preparaty wolne od konserwantów. Krople nie wywołują zmazania obrazu, ale krócej utrzymują się na oku, żele natomiast działają dłużej, ale w momencie aplikacji i chwile po powodują zamglenie widzenia. Preparaty sztucznych łez mogą być stosowane w takiej ilości, w jakiej jest to konieczne ? nie można ich przedawkować.

Preparaty przeciwalergiczne dostępne bez recepty to miedzy innym: Aleric, Allergocrom, CromoHEXAL, Loratadyna, Polcrom, Vividrin. Mogą być one w stosowane w przypadku słabo nasilonych dolegliwości alergicznych. Każdy przypadek silniejszej reakcji nadwrażliwości powinien być skonsultowany z lekarzem okulistą.
Preparaty takie jak Berberil, Cincol, Oculosan, Starazolin mają działanie antyseptyczne, zmniejszają podrażnienia spojówek spojówek zmniejszają obrzęk. Mogą być stosowane przy niewielkim podrażnieniu oka, łagodnym zapaleniu spojówek o nieinfekcyjnym pochodzeniu.

Należy ponadto pamiętać, że do leczenia chorób oczu powinno się stosować jedynie preparaty przystosowane do podawania do oka. Nie należy stosować okładów z rumianku, świetlika, czy herbaty ze względu na duże ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Justyna Zborowska - Skrobanek


Warto przeczytać

Nowości

Jeśli jako pierwsza(y) chcesz dowiadywać się o nowościach branży optycznej - koniecznie zapisz się do naszego newslettera!

[Polecamy »]

Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier

[Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier]

Nasz serwis Visioncare.pl otrzymał nagrodę główną w prestiżowym konkursie - Strona internetowa bez barier - organizacji Widzialni.eu oraz mediów Agory. Komisja składająca się ze specjalistów ds. standardów dostępności oraz osób niewidomych oceniła nasz serwis najwyżej w kategorii stron komercyjnych.


Sprawdź swój wzrok przed komputerem

[Sprawdź swój wzrok przed komputerem]

Poświęć 5 minut nie ruszając się sprzed komputera i przeprowadź 4 testy, które dostarczą Ci informacji o Twoim wzroku.


Polska Grupa Optyczna Optidotum

Polub nas na Facebook'u

Nasi partnerzy