Zastrzyk przywracający wzrok

AAA

Czarny punkt w centrum widzenia, zamazany obraz, obniżona ostrość wzroku czy duża wrażliwość na światło to objawy, których w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Bardzo często to symptomy choroby, która po cichu i powoli pozbawi wzroku ponad 7 milionów osób w Europie. Takie statystyki dotyczą ryzyka zachorowania na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem)
w ciągu najbliższych 10 lat. Dziś okuliści mówią o tym, że AMD to pierwsza przyczyna utraty wzroku u osób po 65 roku życia w krajach rozwiniętych.

Dlatego, jeśli zauważysz, że jakość widzenia zaczyna się pogarszać, nie zrzucaj tego na przemęczenie, zbyt długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu czy pracę z komputerem. Idź do okulisty.

AMD ma dwie postaci: występującą częściej - suchą (aż 85% przypadków) i rzadszą - wysiękową (zwaną również mokrą). Istnieją pewne uwarunkowania genetyczne, które sprawiają, ze choroba się rozwija. Ale głównej przyczyny należy szukać w zanieczyszczeniu środowiska, zmianie diety. Środowisko trudno zmienić, możemy jednak zmienić dietę na taką, która służy naszym oczom i sprawi, że będziemy w ogóle czuli się lepiej. W zdrowym dla oczu menu powinny się znaleźć zielone warzywa (sałata, brokuły, fasolka a także papryka), tłuste ryby morskie (np. łosoś). Taka dieta pomoże zapobiec AMD.

Ostatnio znaleziono również leczenie dla chorych na wysiękową postać AMD, która jeszcze niedawno nieodwracalnie uszkadzała wzrok. Jest to nowoczesna farmakoterapia. Leczenie trwa około roku. W tym czasie kilkakrotnie podaje się pacjentowi bezpośrednio do gałki ocznej specjalny lek, który hamuje rozwój choroby a nawet cofa poczynione przez AMD zmiany w oczach. Są to iniekcje doszklistkowe, które przeprowadza zaledwie kilka klinik w Polsce.

Stan wzroku można monitorować odwiedzając okulistę raz w roku. W niektórych placówkach do tego celu stosowane są specjalne aparaty : PHP i OCT. To systemy badań połączone z komputerem. Dzięki nim cała historia pacjenta jest zapamiętana, a lekarz łatwo może porównywać wyniki kolejnych badań.

źródło: Centrum Mikrochirurgii Oka LASER


Chirurgia refrakcyjna

Nowości

Jeśli jako pierwsza(y) chcesz dowiadywać się o nowościach branży optycznej - koniecznie zapisz się do naszego newslettera!

[Polecamy »]

Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier

[Visioncare.pl - Strona internetowa bez barier]

Nasz serwis Visioncare.pl otrzymał nagrodę główną w prestiżowym konkursie - Strona internetowa bez barier - organizacji Widzialni.eu oraz mediów Agory. Komisja składająca się ze specjalistów ds. standardów dostępności oraz osób niewidomych oceniła nasz serwis najwyżej w kategorii stron komercyjnych.


Sprawdź swój wzrok przed komputerem

[Sprawdź swój wzrok przed komputerem]

Poświęć 5 minut nie ruszając się sprzed komputera i przeprowadź 4 testy, które dostarczą Ci informacji o Twoim wzroku.


Polska Grupa Optyczna Optidotum

Polub nas na Facebook'u

Nasi partnerzy